Hotele, hotels
 
Dubaj, handel, złoto

Sztuczne wyspy w Dubaju : Rozrywka w Dubaju

Dubaj - miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Emiraty wkupują się w Sony


fot: EPA/PAP

Państwowy inwestor finansowy Dubai International Capital (DIC) kupuje akcje japońskiego producenta elektroniki Sony.

Nie podano konkretnej wysokości inwestycji. W lipcu DIC wykazywał zainteresowanie chęcią inwestycji 1,5 mld dolarów w jedno lub dwa japońskie przedsiębiorstwa, co oznaczałaby posiadanie trzech procent udziałów w koncernie.


Dubai


Oklejanie samochodów, reklama na samochodach Warszawa Katowice

"Z jednej strony restrukturyzacja w Sony robi dobre postępy, z drugiej strony ostatni pełen sukcesów debiut giełdowy finansowej spółki córki Sony udowadnia, że kierownictwo koncernu koncentruje się na efektywności rynku kapitałowego i tworzeniu wartości" - wyjaśniła DIC.

Japończycy postawili na koncentrację na produktach elektroniki użytkowej jak telewizory płaskie, kamery cyfrowe, konsole do gry. Sony znajduje się w tej chwili w ostatnim roku trzyletniego programu restrukturyzacyjnego.

Dubai International Capital (DIC)

W imieniu władcy Emiratów i ich współinwestorów DIC zarządza kwotą około 13 mld dolarów (8,8 mld euro). Udział w Sony nabył Strategic Equities Fund, które w tym roku nabył również 3,12 procent w europejskim koncernie lotniczym EADS.

Jak informował w maju ubiegłego roku prezes zarządu DIC, Sameer al-Ansari, Globalny Strategic Equities skupuje akcje 500 największych światowych koncernów notowanych na giełdzie, kiedy te, jego zdaniem, są wyceniane poniżej wartości.

Dubaj, drugi co do wielkości szejkanat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, chce rozbudowywać swój portfel, aby zdywersyfikować źródła dochodu i uniezależnić się w większym stopniu od surowców i nieruchomości. W lipcu DIC oznajmił, że do połowy roku 2009 podniesie kapitał inwestycyjny do ponad 25 mld dolarów (16,8 mld euro).

W grudniu DIC organizuje konferencję inwestycyjną podczas której będą prowadzone rozmowy z czołowymi menadżerami azjatyckich koncernów na temat inwestycji w ich przedsiębiorstwa. Według informacji na stronie internetowej Dubai International jednym z mówców podczas konferencji ma być również Nobuyuki Idei, prezes rady nadzorczej Sony.

Inwestycje z Bliskiego Wschodu przyniósł również wzrost kursów akcji Sony. Przy zamknięciu odnotowano zwyżkę wysokości 4,6 procent przy 550 Jenach i tym samym największą wzrost kursu od miesiąca. Producent elektroniki zyskał również na podniesieniu oceny przez analityków. Rzecznik Sony Atsuo Omagari wykazał "zadowolenie" inwestycjami z Dubaju.

źródło: money.plm tłum. Robert Susło, (Handelsblatt)